Автор: Admin | 23.04.2016 | 12:12 | В рубриках: Походження назв

Во́рскла — річка, що протікає Бєлгородською областю Російської Федерації, Сумською та Полтавською областямиУкраїни. Ліва притока Дніпра. Площа водозбору річки Ворскли на території України становить 12590 км²[1].

Походження назви

«Військова рада в селі Крутий Берег»
Картина художника Любимова

Вважається, що назва річки складається з тюркського кореня «ворск» (аорс — одна з назв аланів), з болгарським топонімічним суфіксом «-ла». За іншою версією назва «Ворскла» походить від скіфо-сарматських слів «вор» і «скол» в значенні «біла вода» (споріднено з ос. Урс — «білий»)[2]. Ймовірно, назва походить від основної корінної породи басейну річки — крейди[3]. Згідно з іншими припущеннями назва річки може походити від тюркського «Борсиқли», тобто «борсу́ча» (там де є борсуки)[4].

Існує легенда, що Ворсклі дав назву російський цар Петро I напередодніПолтавської битви: начебто, коли імператор спостерігав за переправоювійськ, з його підзорної труби випала і закотилася у річку лінза. рос. «Эта река — вор скла» (тобто крадій скла) обурився Петро[5]. Однак ніяких підстав ця легенда під собою не має. Річка Воръскол, Върьскла, Въскол в різних формах написання згадується ще уПовісті врем'яних літ (XII століття) і Іпатіївському літописі (XV століття)[6].

Географія

Ворскла — одна з найбільших лівих приток Дніпра. Витік Ворскли розташований поблизу села Покровки Івнянського району Бєлгородської області. У межах Сумської області тече територією Великописарівського та Охтирського районів. У межах Полтавської області тече територією Котелевського, Зіньківського, Диканського, Полтавського, Новосанжарського іКобеляцького районів. На Ворсклі у межах Сумщини — смт Велика Писарівка, Кириківка; у межах Полтавщини — містаПолтава і Кобеляки, селища Опішня, Нові Санжари та Білики, села Кротенки, Кунцеве, Лучки, Старі Санжари, Кишеньки, Сокілки (Правобережна і Лівобережна). Грайворон у Бєлгородській області Росії. До XVIII ст. Ворскла була судоплавною.

Гідрологія

Ворскла. Полтавщина, Котелевський р-н, с. Підварівка

Витік річки розташований на західних схилах Середньоруської височини, тече переважно в межах Придніпровської низовини. Впадає вДніпродзержинське водосховище, що на Дніпрі.

Долина річки трапецієподібна, завширшки 10—12 км. Практично на всій протяжності правий берег високий і крутий, лівий низький і подекудиболотистий. Ширина плеса річки в середній і нижній течії бл. 40 метрів, іноді перевищує 100 метрів. Середня глибина 1,5 м, максимальна — 10—12 м.Похил річки 0,3 м/км.

Живлення мішане. Замерзає на початку грудня, скресає у березні. Найвищі річні води — у березні — квітні, найнижчі — у липні — жовтні. Середьорічна витрата води біля Кобеляків — 33,4 м³/с. Мінералізація води становить: весняна повінь — 672 мг/дм³; літньо-осіння межень — 766 мг/дм³; зимова межень — 775 мг/дм³.[7] Ворскла — річка рівнинного типу з повільною течією і звивистим руслом. Заплава річки зайняталуками, листяними лісами, частково заболочена. Річка має широку живописну долину. На берегах переважно заплавнийліс, місцями посадки сосни. На деяких ділянках справжній сосновий ліс. На всій протяжності, аж до Полтави, вода досить чиста, така, що містить велику кількість риби. Після Полтави, починаючи від села Буланове, дно знову є видимим на 1,5 — 2 метри. В межах міста Полтави місцеві жителі купаються в річці, але все-таки місто накладає свій відбиток на чистоту річкової води.

На річці споруджені невеликі ГЕС; є шлюзи-регулятори. Воду використовують для промислового і побутового водопостачання, зрошування.

Цікаві факти

Млини біля селища Білики. Початок XX ст.

  • У долині Ворскли розташовані пам'ятки природи: Ковпаківський лісопарк, Парасоцьке урочище, Лучківський заказник й інші, а також Гетьманський національний природний парк.
  • У місці впадіння Ворскли в Дніпро, в куті при злитті річок, була розташована одна з головних козацьких переправ — Переволочна. Так само називалася й побудована там фортеця.

Эта запись была опубликована 23.04.2016в 12:04. В рубриках: Походження назв. Вы можете следить за ответами к этой записи через RSS 2.0. Комментарии пока закрыты, но Вы можете оставить трекбек со своего сайта.

Комментарии закрыты.