Автор: Admin | 25.04.2016 | 12:12 | В рубриках: Давнє минуле, Місцевість, Походження назв

Ме́рла, або Мерло, Мерля — річка на Північному Сході України, в межах Золочівського, Богодухівського іКраснокутського районів Харківської області та Котелевського району Полтавської області. Ліва притока Ворскли (басейнДніпра).

Опис

Довжина річки 116 км, площа басейну 2030 км². Долина трапецієподібна, з високими, розчленованими правими схилами. Заплава на окремих ділянках заболочена. Річище у пониззі звивисте, розгалужене. Пересічна його ширина 5—8 м, найбільша 20—25 м (біля гирла). Глибина 0,5—1,5 м, на плесах до 3 м. Похил річки 0,8 м/км. Середня багаторічна витрата води Мерли (м. Богодухів) становить 0,75 м³/с. Мінералізація води змінюється протягом року: весняна повінь — 715 мг/дм³; літньо-осіння межень — 781 мг/дм³; зимова межень — 817 мг/дм³. Споруджено декілька ставків (переважно у верхній течії), а також Забродівське водосховище.

Розташування

Витоки Мерли розташовані біля села Рясне. Тече переважно на південний захід. Впадає до Ворскли на південний захід від села Шевченкове. Мерла — одна з найбільших річок на заході Харківської області. На правому березі річки розташовані райцентри Богодухів та Краснокутськ. Колись вона була повноводна — по ній навіть ходили козацькі чайки, але з часом вона обміліла. Лише весною річка іноді розливається і виходить із берегів, що призводить до підтоплення ближніх поселень та пасовищ.

Екологія

Мерла дуже забруднена, особливо біля смт Гути. В річку потрапляють багато відстоїв, особливо з міста Богодухів. У 2014 році на річці загинуло багато риби: білуга, короп, карась та багато іншої.

У цій річці водятся бобри, різноманітні риби, жаби та черепахи. Дуже часто помічають погризену бобрами кору дерев, особливо біля смт Гути та луками біля селища.

Етимологія

Течія води дуже повільна. Це типова дрібна рівнинна річка, що тече серед луків, тому нашим пращурам здавалося, що річка «мертва». Мерло (Мерл, Мерля, Мерла) — значить «мертва» від давньоруського «мерети» — вмирати. З того ж приводу її найбільша притока зліва названа Мерчик. Проте у Мерлі водиться дрібна риба, водяні щури, жаби. Останнім часом з Ворскли прийшли бобри. Колись тут були і черепахи.

Історія

У 1709 році по річці Мерла проходила бойова лінія шведських і російських військ. Недалеко від Краснокутська (поблизу села Городне) відбулась битва росіян зішведами.

Джерела

  • Географічна енциклопедія України : у 3 т. / редколегія: О. М. Маринич (відпов. ред.) та ін. — К. : «Українська радянська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1989.
  • Згадка про Мерлу при описі боїв Ігоря Святославича з половцями: [1]
  • Гідрохімія річок Лівобережного лісостепу / За ред. В. К. Хільчевського, В. А. Сташука. — К.: Ніка-Центр, 2014. — 230 с. ISBN 978-966-521-107-5

 

Витік c. Рясне
Гирло Ворскла
Країни басейну Україна Україна
Харківська область,
Полтавська область
Довжина 116 км
Площа басейну 2030  км²
Притоки Ліві

  • Крисинка
  • Мерчик
  • Грузька
  • Березівка
  • Бистра
  • Ковалівка

Эта запись была опубликована 25.04.2016в 12:10. В рубриках: Давнє минуле, Місцевість, Походження назв. Вы можете следить за ответами к этой записи через RSS 2.0. Комментарии пока закрыты, но Вы можете оставить трекбек со своего сайта.

Комментарии закрыты.