Автор: Admin | 30.03.2015 | 11:11 | В рубриках: Цей день в історії

30 (17) березня   1913   (субота)  -  У м. Прилуки (на Полтавщині) Прилуцьке громадянство відсвяткувало 52 роковини з дня смерті Т.Г.Шевченка.

30 (17) березня   1913   (субота)  -  У м. Кам’янці-Подільському у Подільській просвіті відбувся Шевченківський вечір.

30 (17) березня   1916   (четвер)  -  Рескриптом Миколи ІІ ген. М. Іванова звільнено від командування арміями Південно-Західного фронту. Новим командувачем призначено генерал-ад’ютанта О. Брусилова.

30 (17) березня   1918   (субота)  -  Наказом Військовій Офіції УНР по Головному штабові у зв’язку з численними скаргами населення на дії польських частин на території України губернським комендантам і повітовим військовим начальникам наказано керуватись слідуючим: польські війська не мають права втручатись у внутрішні справи Республіки, проводити реквізиції, забирати відібрану у населення зброю.

30 (17) березня   1918   (субота)  -  Командуючий Донецькою пролетарською армією, у яку було зведено всі червоногвардійські загони Донбасу, А.Геккер віддав наказ про мобілізацію всіх сил для оборони басейну. Місцевим радам і революційним штабам наказувалось приступити до спорудження оборонних рубежів на харківській, катеринославській, олександрівській, мелітопольській і азовській приморській дільницях. У наказі підкреслювалась необхідність створення мережі партизанських загонів для бойових дій у тилу противника.

30 (17) березня   1918   (субота)  -  Полтава. Губернський комендант видав наказ вважати всю губернію до відповідного розпорядження на військовому стані. Виїзд у напрямку Києва дозволявся, у напрямку Харкова, Костянтинограда, Лозової, Кременчука – заборонявся. Без перепусток переміщення дозволялося лише в межах Полтавщини.

30 (17) березня   1918   (субота)  -  Уряд Української Народної Республіки направив Раднаркому РСФРР телеграму з пропозицією припинити стан війни, укласти мирний договір, який дозволив би врегулювати питання про кордони та правові стосунки. Контакти між урядами обох держав здійснювалися як безпосередньо, так і через посередництво німецьких представників. Доки погоджувалося місце проведення переговорів в Україні до влади прийшов гетьман П.Скоропадський і на переговорах місце УНР мала зайняти Українська Держава.

30 (17) березня   1918   (субота)  -  До міністерства внутрішніх справ генеральним писарством Ради народних міністрів передано дані про територіальні межі Української Народної республіки, до складу якої включали: Київську, Волинську, Холмську, Подільську, Катеринославську, Полтавську, Чернігівську і Харківську губернії, а також Мелітопольський, Дніпровський і Бердянській повіти Таврії, Путилівський, Новооскольський і Грайворонський Курщини та Богучарський, Бирючинський і Острогожський Воронезької губерній. Означені території вважалися належними до УНР згідно 3-го Універсалу, закону від 14 листопада 1917 р. про вибори до Українських Установчих зборів і мирного договору з Центральними державами у Бресті. Рада народних міністрів 13 березня 1918 р. ухвалила прийняти під охорону УНР державне майно і громадян Гомельського повіту. Остаточно кордони Української Народної Республіки мали бути окреслені в майбутньому українсько-російському договорі.

30 (17) березня   1918   (субота)  -  Київ. Звернення департаменту ісповідань до всіх духовних консисторій українських єпархій з вимогою виконувати закон про підданство УНР: “на посади священиків, дияконів та дяків не можуть призначатися особи, не визнаючи підданство Української Народної Республіки, або не підлежні в сучасний момент закону про підданство”.

30(17) березня – 1 квітня (19 березня)   1918   (субота-неділя, понеділок)  -  У Немирівській волості на Поділлі відбулися криваві події. Ескадрон польських легіонерів, що прибув до м.Немирова 30(17) березня, виїхав в с.Стрільчинці Лучанської волості. Розмістившись у будинку поміщиці Хоткевич, легіонери заявили, що не дадуть селянам засівати землю. 31(7) березня селяни при підтримці 30 реєстрових козаків з Немирова обезброїли їх. Після повернення козаків до Немирова, вранці 1 квітня (19 березня) ескадрон рушив через с.Ведмежу на Стрільчинці, але селяни с.Ведмежої перегородили йому шлях. Тоді легіонери оточили село і почали його розстілювати, примусили селян навіть підпалювати свої хати. Село згоріло, загинуло багато людей і дітей. Після цього легіонери рушили на с.Стрільчинці, але селяни вчинили їм відчайдушний опір. Мешканці кількох сіл об’єдналися і вирушили на Немирів. Розпочався жорстокий бій, і близько 300 польських легіонерів здалися. Потім селяни рушили до ст. Гнівань і Браїлова.

30 (17) березня   1918   (субота)  -  Мала рада на своєму засіданні розглянула “Законопроект про порядок державних видатків у 1918 р., доки буде сладений і ухвалений бюджет”, після обговорення передала в комісію для редагування внесених поправок. В комісію для редагування був переданий і інший законопроект “Про випуск для циркуляції між людністю знаків державної скарбниці на загальну суму 100 млн. крб”.

30 березня   1919   (неділя)  -  Вапнярка. Червона армія остаточно оволоділа містом, узявши в полон український Республіканський полк з усім озброєнням та значні трофеї: кілька гармат, 40 кулеметів, 2 бронепотяги, велику кількість військового майна. Директивы командования фронтов Красной Армии. — Т. 2. — С. 191;

30 березня   1919   (неділя)  -  Херсон. У місті відбулась демонстрація на підтримку радянської Угорщини.

30 березня   1919   (неділя)  -  Станіславів. Спільне засідання Галицького уряду з представниками Директорії (О.Андрієвський, Є.Петрушевич, Ф.Швець) та уряду УНР (І.Фещенко–Чопівський, М.Корчинський, Д.Симонів) ухвалило, що на Паризькій мирній конференції Україну представлятиме спільна делегація від УНР та ЗОУНР.

30–31 березня   1919   (неділя-понеділок)  -  Станіславів. З’їзд Селянсько-робітничого союзу за участю 1200 делегатів від 33 повітів. З’їзд висловився за встановлення тісних зв’язків з українським радянським урядом, засудив інтервенцію Радянської Росії проти України. У прийнятих резолюціях вимагав конфіскації поміщицьких і церковних земель та безоплатну передачу їх селянам; націоналізації промислових підприємств; запровадження 8-годинного робочого дня; встановлення робітничого контролю над виробництвом. Обрав 61 делегата до Української національної ради. УН Рада відмовилася вводити їх до свого складу.

30–31 березня   1919   (неділя-понеділок)  -  Радомишль. Єврейський погром у місті, розпочатий українським військом, до якого приєднались повстанські загони отамана Соколовського.

30 березня   1920   (вівторок)  -  Зосередження частин армії УНР в районі Хмельове (штаб армії та Запорізька дивізія) – Глодоси – Новомиргород, Херсонської губернії.

30 березня   1920   (вівторок)  -  Харків. Постанова наркома внутрішніх справ УСРР про утворення головного управління радянської робітничо-селянської міліції; начальником Головного управління призначено О.М. Чайківського.

30 березня   1920   (вівторок)  -  Харків. РНК УСРР ухвалила постанову про Донецький губернський продовольчий комітет, до обов’язків якого входили з’ясування потреб регіону в продовольстві, складання плану постачання та організація заготовок; розподіл продовольства серед робітників та трудової армії; інформування Наркомпрода, РНК та Укррадтрударму про становище в Донецькій губернії.

30 березня   1920   (вівторок)  -  Харків. РНК УСРР ухвалила постанову про постачання ненормованими продуктами робітників та служачих.

30 березня   1920   (вівторок)  -  Харків. РНК УСРР ухвалила декрет про обов’язкове щеплення населення проти віспи.

30 березня   1920   (вівторок)  -  Ватикан. Українське посольство підписало Меморіал на ім’я Папи Бенедикта XV, в якому висвітлювались події національно-визвольної боротьби українців в останні роки та наводились приклади репресій проти українців з боку польської влади. Меморіал мав на меті домогтись підтримки Ватикану у справі захисту українських інтересів на міжнародній арені.

30 березня   1921   (середа)  -  Харків. ВУЦВК прийняв постанову про регулярні перевибори рад та скликання у визначені терміни з’їзду рад. Перевибори сільських, міських, посилкових, селищних, волосних, повітових, губернських рад мали здійснюватися не рідше двох разів на рік.

30 березня   1921   (середа)  -  Харків. ВУЦВК прийняв постанову “Про Червону армію”, в якій вказувалося на необхідність створення умов підвищення політичної і військової підготовки вояків.

30 березня   1921   (середа)  -  Харків. ВУЦВК прийняв постанову про перейменування Центрального управління надзвичайних комісій по боротьбі з контрреволюцією, спекуляцією і злочинами по посаді (Цупчрезком) у Всеукраїнську надзвичайну комісію по боротьбі з контрреволюцією, спекуляцією і злочинами по посаді (ВУЧК).

30 березня   1921   (середа)  -  Старобільськ Донецької губернії. Військовою частиною Червоної армії при сприянні незаможників ліквідовано збройний загін Колосникова.

30 березня   1921   (середа)  -  Харків. Відбулося перше організаційне засідання комісії по спрощенню радянського апарату. Головою обрано В. Ємощенка. Вирішено звернутися до ВУЦВК із клопотанням про заборону з 1 квітня приймати співробітників на роботу до державних закладів без дозволу органів РСІ. Прийнято постанову про необхідність визначення структури держаних закладів, проведення атестації співробітників цих закладів, підвищення їхньої кваліфікації та продуктивності праці.

30 березня   1921   (середа)  -  Повідомлялося про початок здійснення угоди, досягнутої між Наркомпродами УСРР і РСФРР, про встановлення єдиної системи бронювання постачання робітників ударних підприємств в УСРР і РСФРР. Для реалізації цієї постанови в УСРР проводити зняття з червоноармійського пайка військовослужбовців тилових частин, закладів, управлінь і закладів військового відомства, а також скасування особливих пайків для радянських працівників, згідно з постановою РНК від 14 січня 1921 р. Діяльність української комісії і система норм постачання, що впроваджувалася в УСРР, погоджувалася з комісією по постачанню робітників Наркомпроду РСФРР, причому бронювання підприємств загальнодержавного значення як і раніше входило до компетенції центральної комісії по постачанню при Наркомпроді РСФРР, а до повноважень української комісії належало бронювання постачання підприємств місцевого значення, що знаходилися в безпосередньому управлінні Української ради народного господарства та Промислово-військової ради.

30 березня   1921   (середа)  -  Харків. Влаштовано першу художню виставку секції мистецтв Головполітосвіти.

30 березня   1922   (четвер)  -  Італійська робітнича делегація брала участь у нараді представників робітничої кооперації, влаштованій профспілками Донбасу. З’ясовано можливості обміну крамом між українськими і італійськими кооперативами.

30 березня   1922   (четвер)  -  Бюро селянських депутатів Всеукраїнського трудового конгресу разом із Центральним бюро українських селянських партій надіслало на ім’я Р. Пуанкаре до Генуезької конференції меморандум про те, що УНР є єдиним законним урядом України і має репрезентувати її інтереси на Генуезькій конференції. Копії меморандуму надіслано урядам Англії, Італії, Швейцарії, Румунії, Польщі, Югославії, Прибалтійських країн та їхнім селянським парламентським фракціям.

30 березня   1922   (четвер)  -  Київ. Пущено другий лісопильний завод. Пролетарская

30 березня   1922   (четвер)  -  Харків. РНК УСРР скоротила норми продовольчого постачання на лютий і березень для робітників на 10, для працівників закладів Наркомосу, Наркомздоров’я та Наркомюсту – на 20, а для інших категорій службовців – на 15 %

30 березня   1922   (четвер)  -  Харків. При ВРНГ УСРР створено акціонерне товариство коксобензольної промисловості (“Коксобензол”).

30 березня   1922   (четвер)  -  Одеса. Створено бюро Істпарту.

30 березня   1923   (п’ятниця)  -  Харків. ВУЦВК ухвалив постанову про проведення 9-16 квітня 1923 р. Всеукраїнського тижня допомоги інвалідам війни. Мета його організації – залучення громадськості до справи покращання соціального забезпечення й побуту інвалідів війни: влаштування інвалідних будинків, постачання інвалідам протезів, організація інвалідної кооперації та надання різноманітної допомоги інвалідам та непрацездатним членам їх родинам у сільській місцевості.

30 березня   1923   (п’ятниця)  -  Харків. ВУЦВК ухвалив постанову про відкриття 1 квітня 1923 р. курсів по підготовці волосних земельних працівників з метою залучення селянства до проведення землевпорядкування.

30 березня   1923   (п’ятниця)  -  Харків. РНК УСРР прийняла постанову “Про протихолерну кампанію у 1923 р.” Мета її проведення – запобігти холерній епідемії, що загрожувала Україні протягом багатьох років. Встановлено невідкладні заходи щодо поліпшення санітарно-епідеміологічного становища в республіці: обов’язкове трикратне щеплення проти холери й черевного тифу для певних категорій населення, термінова госпіталізація холерних і підозрілих на холеру хворих, покращання санітарного стану доріг, водних шляхів та закладів. які їх обслуговували.

30 березня   1923   (п’ятниця)  -  Харків. Організовано інформаційне бюро місії Ф. Нансена, яке надсилало повідомлення до західноєвропейських країн про політичне становище в УСРР.

30 березня   1925   (понеділок)  -  Київ. Спільне засідання ВУАН затвердило Г. Саливона на посаду голови Лубенського наукового товариства.

30 березня   1925   (понеділок)  -  Київ. Спільне засідання ВУАН затвердило статут Музею антропології та етнології ВУАН ім. Ф. Вовка.

30 березня   1928   (п’ятниця)  -  Харків, м. Відбулося засідання політбюро ЦК КП(б)У. Учасники обговорили і визнали незадовільним стан виконання хлібозаготівельного плану.

30 березня   1929   (субота)  -  Харків, м. У штабі Української військової округи відбулася зустріч харківських робітників і командування Червоної армії: перед присутніми з промовою виступив Блюхер.

30 березня   1929   (субота)  -  Львів, м. У бібліотеці “Просвіти” відбулися перші загальні збори “Українського товариства бібліофілів”, яке оголосило своєю метою сприяння розвиткові української книги. До складу Ради УТБ увійшли відомі українські громадські та культурні діячі – І.Свєнціцький, В.Дорошенко, П.Ковжун, І.Крип’якевич, М.Матчака. Головою товариства обрано доктора В.Щурату.

30 березня   1929   (субота)  -  Харків, м. Наркомат торгівлі УСРР розглянув стан забезпечення робітництва м’ясом.

30 березня   1929   (субота)  -  Москва, м. РНК СРСР видав постанову „Про школи фабрично-заводського учеництва”. Ухвалено передати школи ФЗУ у відання органів промисловості; зберегти за органами народних комісаріатів освіти загальне керівництво і контроль над цими школам у навчальній сфері.

30 березня   1929   (субота)  -  Москва, м. ЦВК і РНК СРСР видали постанову “Про заснування стипендій імені М.І.Калініна у вищих технічних навчальних закладах, сільськогосподарських і промислових”. Ухвалено заснувати 100 постійних стипендій для студентів з робітників, батраків та селян з бідноти.

30 березня   1929   (субота)  -  Дніпропетровськ, м. На заводі ім.Петровського сталася аварія: отруїлися 12 робітників.

Березень, 30   1932   (середа)  -  За даними Наркомзему УСРР, на 26 березня план створення посівного фонду виконано в УСРР на 66,7 %, а збір за культурами такий: ячменю – 72,5 %, вівса – 62,9 %, пшениці – 46,2 %. В АМСРР заготовлено насіння 81,5 %, Донецькій області – 78,6 %, Одеській – 75,9 %, Дніпропетровській – 74,9 %, Київській – 68 %, Харківській – 66,1 %, Вінницькій області – 64,5 %. Насіння ячменю заготовила АМСРР, Дніпропетровська область зібрала вівса на 99,4 %. Створення насіннєвого фонду пшениці: в Одеській області зібрано 26 %, Дніпропетровській – 42 %, Київській – 40,3 %, Харківській – 46,9 %, АМСРР – 60 %, в районах Донбасу – 67,2 % від потреб

Березень, 30   1932   (середа)  -  Генічеський район, Дніпропетровська область. Жодна з 17 сільрад району не завершила збирання насіння. Темп збору знижується з дня день

Березень, 30   1933   (четвер)  -  Відбулося засідання політбюро ЦК ВКП(б) за участю Кагановича, Молотова, Сталіна, Калініна, Куйбишева, Андреєва. Ухвалили рішення про призначення І. Ільїна другим, а І. Сапова третім секретарем Харківського обкому КП(б)У, а також про відрядження М. Кіллєрога на Україну, звільнивши його з посади члена колегії Наркомосу РСФРР. Призначено комісію на чолі з Кагановичем для з’ясування конкретних пропозицій щодо забезпечення посівної кампанії на Україні. Встановлено термін вручення колгоспам та одноосібникам хлібозаготівельних завдань – до 25 березня

Березень, 30   1933   (четвер)  -  Харків. Газета «Комуніст» поінформувала, що у Харкові та приміській смузі видано 257 тис. паспортів робітникам і 104 тис. службовцям, а Головне управління міліції використало запровадження паспортної системи для очищення столиці, заводів та установ «від класово-ворожих елементів». Передбачалося завершити видачу паспортів в Україні до 1 жовтня

30 березня   1939   (четвер)  -  Москва. Центральним управлінням народногосподарського обліку Держплану СРСР підбиті попередні підсумки Всесоюзного перепису населення 1939 р. Повідомлялося про приріст населення СРСР з 147 млн. осіб у 1926 р. до 170 млн. 126 тис. осіб у 1939 р., констатувалося також зменшення рівня смертності на 40% у порівнянні з 1913 р. Коментуючи “демографічні успіхи СРСР”, начальник управління І.В.Саутін відзначив: “Таких високих темпів приросту населення ніколи не знала царська Росія, ніколи не мали і не мають капіталістичні країни Європи і Америки”.

30 березня   1939   (четвер)  -  Київ-Дніпропетровськ-Одеса-Сталіно. РНК УСРР виділив 110 автомобілів “М-1” та 18 авто “ЗІС-101” для поповнення таксомоторного парку республіки, з них 30 автомобілів “М-1” та трьох “ЗІС-101” для київського таксопарку. Автомобілі “ЗІС-101” уперше почали курсувати вулицями Дніпропетровська, Одеси, Сталіно.

30 березня   1939   (четвер)  -  с. Пасічна, Баришівський район, Київська область. Народився Загниборода Олексій Семенович – український архітектор. Закінчив 1964 Київський інженерно-будівельний інститут; основні роботи: курортна поліклініка (1979), грязелікувальна поліклініка, гуртожиток (1980), водолікарня (1982), всі – в Євпаторії; науково-дослідний інститут клінічної та експериментальної хірургії (1978), міжлікарняна аптека в Медмістечку (1985), Інститут нейрохірургії (поліклініка, пансіонат, комплекс операційних на вул. Мануїльського (1993), реконструкція комплексу 14-ї дитячої лікарні („Охмадит”, 1995) – всі в Києві.

30 березня   1940   (субота)  -  Решетилів Полтавської обл. Народився Дмитренко Олексій Максимович — український письменник, публіцист. Автор художньо-документальних повістей про українські народні ремесла: «Решетилівка» (1970);«Опішня» (1971); літературних сценаріїв документальних фільмів «Василь Симоненко» (1970); «АІСТ» (1985); есе про народного Гончара,скульптора О.Ганжу (1972); кіносценариста М.Шудрю (1995) та ін. Державна премія УРСР ім. Т.Г.Шевченка за 1987 р.

30 березня   1942   (понеділок)  -  Військова рада Південно-Західного напрямку передала у Ставку Верховного Головнокомандування план дій на квітень–травень 1942 р., основною метою якого ставилося завдання – звільнити Харків, а потім здійснити перегрупування військ і ударом з північного сходу захопити Дніпропетровськ і Синельникове.

30 березня   1942   (понеділок)  -  У Ворошиловграді 29–30 березня 1942 р. відбувся організований ЦК ЛКСМУ антифашистський мітинг працюючої молоді Української РСР. Присутні понад 800 представників молоді Харкова, Дніпропетровська, Одеси, Львова, Ворошиловграда, Запорожжя, Сумської, Полтавської, Сталінської й іншої областей. Для участі в ньому прибули представники фронтових частин і партизанських загонів. Учасники з’їзду виробили звернення до молоді окупованих районів України.

30 березня   1942   (понеділок)  -  Із Шепетівки до Нижньої Саксонії вирушив транспорт з 1700 військовополоненими.

30 березня   1942   (понеділок)  -  У Львові заарештовано і зібрано в школі Собеського перед відправкою в Белжец 1328 євреїв.

30 березня   1943   (вівторок)  -  Авіація Чорноморського флоту наносила удари по транспортам та десантним засобам противника в районі Севастополя. В результаті атак були потоплені та пошкоджені 3 транспорти, 2 десантні баржі та кілька малих суден.

30 березня   1943   (вівторок)  -  Авіація Чорноморського флоту наносила удари по транспортам та десантним засобам противника в районі Севастополя. В результаті атак були потоплені та пошкоджені 3 транспорти, 2 десантні баржі та кілька малих суден.

30 березня   1944   (четвер)  -  З’єднання німецької 1-ї танкової армії, прориваючись з оточення, здобули райцентри Борщів, Золотий Потік (Тернопільська обл.).

30 березня   1944   (четвер)  -  Війська 1-го Українського фронту зайняли облцентр м. Чернівці, та райцентри Сторожинець (Чернівецька обл.), Снятин, Товмач, Надвірна, Заболотів, Обертин, Тисмениця, Ланчин (Станіславська обл.).

30 березня   1944   (четвер)  -  Війська 2-го і 3-го Українських фронтів зайняли райцентри Варварівка, Тилігуло-Березанка (Миколаївська обл.), Любашівка, Мостове (Одеська обл.).

30 березня   1944   (четвер)  -  Указом президії Верховної Ради СРСР з 19 районів Миколаївської, Запорізької та Одеської областей було створено Херсонську область.

30 березня   1945   (п’ятниця)  -  Війська 2-го Українського фронту форсували ріки Грон і Нітра, прорвали оборону противника по західних берегах цих рік, і, просунувшись вперед на 50 км, оволоділи містами Комарно, Нови-Замки, Шурани, Врабле – сильними опорними пунктами німців на Братіславському напрямі.

30 березня   1945   (п’ятниця)  -  Війська 3-го Українського фронту продовжуючи наступ на захід від озера Балатон оволоділи містами Залаегерсег і Кестель, а також зайняли понад 150 інших населених пунктів, у тому числі Дементер, Фельшеоско, Андрашфа, Каратфельд, Богод, Нагикапорнак, Неметфалу.

30 березня   1945   (п’ятниця)  -  Київ. РНК УРСР затвердила Положення про Державний арбітраж Української РСР.

30 березня   1945   (п’ятниця)  -  Директива командуючого військами 3-го Українського фронту командуючому 1-ї Болгарської армії про форсування річки Мур.

30 березня   1945   (п’ятниця)  -  Львівська область. Упівці здійснили напад на взвод ремонтно-відновлюваного загону зв’язку який здійснював ремонт лінії на ділянці Коцинів – Бездомирі, забрали з собою 20 бійців разом з командиром взводу лейтенантом Гладковим, захопили інструменти і зброю.

30 березня   1945   (п’ятниця)  -  Київ. Відбулася республіканська нарада активу організацій Тсоавіахіму України на якій було обговорено підсумки 1944 р. та плани на 1945 р.

30 березня   1945   (п’ятниця)  -  На Дніпробуді закінчено будівництво бетонного заводу. Його потужність – 500 кубометрів бетону на добу.

30 березня   1945   (п’ятниця)  -  Сталінська область. Обком КП(б)У прийняв постанову “Про насіннєву допомогу бідняцько-середняцьким господарствам області для весняного посіву 1945 р.”

30 березня   1948   (вівторок)  -  Президія Верховної Ради УРСР прийняла постанову “Про стан розгляду заяв і скарг трудящих в міністерствах фінансів і торгівлі Української РСР”. Наголошено, що в Міністерстві торгівлі УРСР мали місце численні випадки зволікання розгляду скарг і заяв трудящих; не простежувалися ті з них, які пересилалися на вирішення місцевих організацій; не контролювався розгляд скарг і заяв на місцях; не вживалися заходи щодо ліквідації бюрократизму. Міністерства фінансів і торгівлі УРСР допускали практику пересилання скарг і заяв населення на розгляд керівників тих організацій і установ, на дії яких вони подавалися. Президія Верховної Ради УРСР зобов’язала міністра фінансів УРСР Г.Сахновського і міністра торгівлі УРСР І.Лукашова ліквідувати недоліки у цій справі.

30 березня   1948   (вівторок)  -  Президія Верховної Ради УРСР прийняла постанову “Про розгляд скарг на недоліки в справі стягнення коштів (аліментів) на утримання дітей”. Міністра юстиції УРСР Д.Панасюка зобов’язано дати судовим органам вказівки щодо забезпечення розгляду всіх справ по аліментах у найкоротші строки та вживати потрібні заходи з розшуку батьків, які ухилялися від сплати аліментів; організувати систематичний контроль за роботою судів та судових виконавців у справах стягнення аліментів. Усіх керівників державних установ, підприємств та організацій зобов’язано дотримуватись того, щоб стягнення аліментів за виконавчими листками проводилося щомісяця та щоб одночасно із стягненням чергових сплат проводилось стягнення заборгованості; в разі переходу на іншу роботу або звільнення робітника, з якого вираховувалися аліменти, в триденний строк за місцем його нової роботи пересилати виконавчий лист. У разі надходження від жінок, особливо багатодітних матерів, скарг на важкий матеріальний стан, що утворився внаслідок неодержання аліментів, надавати їм термінову матеріальну допомогу. У випадках особливої нужденності тимчасово влаштовувати дітей у дитячі будинки.

30 березня   1948   (вівторок)  -  Прага (ЧССР). Уряд республіки закрив музей Визвольної боротьби України, який діяв з 1925 р. Вважалося, що його організували та підтримували антикомуністичні українські емігранти, вороги СРСР і, замість збирання історичних пам’яток, у музеї нагромаджувались політичні матеріали.

30 березня   1958   (неділя)  -  Сталінська область. Введенна в дію збагачувальна фабрика вугільної шахти № 5-біс “Трудовская”.

30 березня   1959   (понеділок)  -  Київ. Відбувся ювілейний вечір-концерт, присвячений 70-річчю з дня народження композитора, народного артиста СРСР, академіка Л.Ревуцького.

30 березня   1960   (середа)  -  Київ. ЦК КПУ і Рада міністрів УРСР прийняли постанову “Про заходи по дальшому поліпшенню медичного обслуговування та охорони здоров’я населення Української РСР”.

30 березня   1961   (четвер)  -  Повідомлялося, що у Нью-Йорку (США) відбувся урочистий вечір, приурочений 100-річчю з дня смерті Т.Шевченка.

30-31 березня   1963   (субота-неділя)  -  м. Лондон (Великобританія). Відбулися XVI річні загальні збори Об’єднання українців у Великобританії, на яких заслухано звіти ділової управи та ради об’єднання. Новим головою Об’єднання обрано М.Тарнавського. У прийнятій резолюції українці Великобританії висловили радість з приводу повернення на волю митрополита Йосипа Сліпого, закликали всі українські суспільно-громадські організації активно діяти в напрямку створення координаційного центру для розвитку українства на чужині.

30 березня   1965   (вівторок)  -  За заслуги в розвитку літератури і в зв’язку з семидесятиріччям з дня народження письменник І.Ле (Мойся) нагороджений орденом “Знак Пошани”.

30 березня   1971   (вівторок)  -  Делегаціями УРСР, СРСР, БРСР у співавторстві з делегаціями 6 країн був внесений у Комітеті з роззброєння ООН проект Конвенції про заборону розробки, виробництва і нагромадження запасів бактеріологічної (біологічної) зброї і токсинів та про їх знищення. Основні положення цього проекту знайшли своє відображення в однойменній Конвенції, схваленій Генеральною Асамблеєю ООН резолюцією від 16 грудня 1971 р.

30 березня   1972   (четвер)  -  Відбулося спільне засідання Комісії з легкої і харчової промисловості та Комісії з торгівлі Верховної Ради УРСР. Розглянуто питання про заходи щодо збільшення продажу товарів у дрібній розфасовці і поліпшеному оформленні, а також відмічалося, що ряд міністерств і відомств не приділяли належної уваги забезпеченню виробництва і продажу продуктів дитячого харчування у дрібній фабричній розфасовці.

30 березня   1973   (п’ятниця)  -  м. Монреаль (Канада). На 90-му році життя помер Дмитро Донцов.

30 березня   1976   (вівторок)  -  Харків. В Українському науково-дослідному інституті лісового господарства і агролісомеліорації ім. Висоцького створено перший в СРСР комбайн для прополювання молодих хвойних насаджень.

30 березня   1976   (вівторок)  -  Виповнилося 75 років від дня народження відомого державного діяча Героя Радянського Союзу О.Федорова. В роки Великої Вітчизняної війни, в 1941-1943 рр. він очолив Волинський підпільний обком, був командиром з’єднання партизанських загонів Чернігівської області, автор книги “Підпільний обком діє”.

30 березня   1977   (середа)  -  Після тривалої хвороби помер видатний український композитор, Герой Соціалістичної Праці, народний артист СРСР, академік АН УРСР, лауреат Державної премії СРСР і Державної премії УРСР ім. Т.Шевченка, доктор мистецтвознавства, професор Л.Ревуцький. Народився 20 лютого 1889 р. в с.Іржавець Полтавської губернії (нині Чернігівська область). В 1916 р. закінчив Київську консерваторію, учень М.Лисенка, Р.Глієра. В своїх творах продовжував кращі традиції української музики. Серед них: Друга симфонія, концерт для фортепіано з оркестром, вокально-симфонічна поема “Хустина” на слова Т.Шевченка, “Ода пісні” та ін. Похований на Байковому кладовищі.

30 березня   1980   (неділя)  -  Корабели керченського суднобудівного заводу “Затока” спустили на воду шостий супертанкер “Радянська нафта”.

30 березня   1981   (понеділок)  -  Нью-Йорк (США). Американський конгресмен Родіно вніс проект спільної резолюції двох палат Конгресу, в якій вимагалося надання радянським євреям права вільного віросповідання, можливостей для розвитку єврейської культури.

30 березня   1981   (понеділок)  -  У м. Рочестер (США) під час відвідин своєї родини помер архиєпископ УГПЦ в Канаді Миколай, уроженець села Чорногузи (Буковина, Україна)

30 березня   1986   (неділя)  -  На Чорнобильській АЕС у приміщенні № 805 кабельної шахти 501 “В” відбулася пожежа. 2 квітня за наказом № 50 по ЧАЕС була створена комісія по розслідуванню випадку пожежі.

30 березня   1990   (п’ятниця)  -  Київ. Повідомлялось про створення Республіканського комітету захисту прав віруючих Української православної церкви.

30 березня   1990   (п’ятниця)  -  Київ. Відбулася нарада перших секретарів міськкомів і райкомів Компартії України. Було розглянуто питання про роботу партійних організацій у зв’язку з підготовкою до ХХVІІІ з’їзду КПРС і ХХVІІІ з’їзду України. Наголошувалось, що із змінами і доповненнями до 6 і 7 статей Конституції СРСР партія реально буде працювати в умовах багатопартійної системи. На нараді підкреслювалось на необхідності нових ідей, нових форм партійно-політичної і організаційної роботи, які відповідали б духові часу.

30 березня   1991   (субота)  -  На об'єднаному з'їзді студентських організацій України, в якому брало участь понад 200 делегатів, активістів філій Української студентської спілки (УСС) та Студентського братства з 20 областей, прийнято рішення ліквідувати УСС і створити Спілку українських студентів (СУС). Головою СУС обрано студента Київського державного університету ім. Т.Шевченка В.Чемериса.

30 березня   1991   (субота)  -  До Львова прибув глава УГКЦ кардинал Мирослав-Іван Любачівський. В соборі Святого Юра Верховний архієпископ УГКЦ відправив літургію. Відбулася зустріч глави УГКЦ з представниками обласної та міської рад народних депутатів, а також прес-конференція для радянських і зарубіжних журналістів.

30 березня   1992   (понеділок)  -  У Харкові відбувся вечір пам'яті репресованих у справі "Спілки визволення України".

30 березня   1993   (вівторок)  -  У Києві в музеї П. Тичини відкрилася перша персональна виставка (посмертна) художника - монументаліста, одного з ідеологів руху шістдесятників В. Кушніра.

30 березня   1993   (вівторок)  -  З нагоди 75 - річчя першого міжнародного поштового перельоту за маршрутом Відень - Краків - Львів - Київ на поштамтах Відня, Києва і Львова відбулося спец погашення філателістичної продукції. Міністерство зв'язку України та Поштова адміністрація Австрії з цієї нагоди ввели в обіг дві українські поштові марки за оригіналом австрійського художника А. Бечкера.

30 березня   1994   (середа)  -  У Чернівцях відбулися урочистості, присвячені 50-річчю визволення міста від нацистських загарбників.

30 червня   1995   (п’ятниця)  -  Верховна Рада схвалила Концепцію державної житлової політики. .

30 березня   1996   (субота)  -  У Хмельницькій області завершено розукомплектування останньої на території області ракетної пускової установки.

30 березня   1998   (понеділок)  -  Кабінет Міністрів України затвердив заходи щодо забезпечення стабільної роботи підприємств легкої промисловості за рахунок кредитної програми Міністерства сільського господарства США GSM-102 (ліміту 1998 року).

30 березня   1998   (понеділок)  -  Кабінет міністрів України затвердив постанову з питань регулювання експорту та імпорту озоноруйнуючих речовин і продукції, що її містить.

30 березня   1998   (понеділок)  -  Національний банк України затвердив порядок встановлення і використання офіційного обмінного курсу гривні до іноземних валют.

30 березня   1998   (понеділок)  -  Кабінет міністрів України затвердив робочу групу з питань відслідковування процесів тінізації економіки та розроблення пропозицій і рекомендацій щодо припинення її зростання.

30 березня   1998   (понеділок)  -  Кабінет міністрів України встановив порядок формування та зберігання Державного фонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України.

30 березня   1998   (понеділок)  -  Головне управління з питань радіочастот при Кабінеті міністрів України затвердило положення про порядок здійснення міжнародної координації радіочастотних присвоєнь в Україні.

30 березня   1999   (вівторок)  -  Головою Сумської обласної державної адміністрації призначено В.Щербаня.

30 березня   1999   (вівторок)  -  Постановою Державного комітету України у справах релігій зареєстровано статут Об'єднання (Федерації) хасидів Хабад Любавич іудейських релігійних громад та організацій України.

30-31 березня   1999   (вівторок - середа)  -  Пройшов візит президента України Л.Кучми до Любляни. Обговорено становище навколо Югославії у зв'язку з бомбардуваннями НАТО. Підписано міжурядові документи економічного змісту.

30 березня   2000   (четвер)  -  Затверджена угода між Кабінетом міністрів України та урядом Італійської Республіки про взаєморегулювання міжнародних пасажирських та вантажних перевезень.

30 березня   2000   (четвер)  -  У Києві відкрито чергову станцію метрополітену - "Дорогожичі".

Эта запись была опубликована 30.03.2015в 11:39. В рубриках: Цей день в історії. Вы можете следить за ответами к этой записи через RSS 2.0. Комментарии пока закрыты, но Вы можете оставить трекбек со своего сайта.

Комментарии закрыты.